Wzięliśmy sprawy w swoje ręce!

Aktualności » Wzięliśmy sprawy w swoje ręce!

Młodzież, politycy, przedstawiciele uczelni i organizacji pozarządowych, burzliwa dyskusja i konstruktywne wnioski. Tak można podsumować pierwsze spotkanie dyskusyjne - Aktywne obywatelstwo - jak wziąć sprawy w swoje ręce?

9 października w kawiarni Good Luck Cafe w Kielcach, dwadzieścia młodych osób spotkało się z ekspertami, by porozmawiać o aktywności obywatelskiej. Przy ciastkach i kawie w kameralnej atmosferze młodzież wspólnie z ekspertami odpowiedzieli na pytania: kim jest aktywny obywatel, jakie powinien mieć cechy, gdzie i w jaki sposób można działać społecznie, jakie możliwości i korzyści daje aktywność, oraz co zrobić, aby zaktywizować młodzież.

W czasie spotkania młodzi dostali także szereg cennych rad i wskazówek, co zrobić, aby efektywnie wykorzystać wolny czas. Dowiedzieli się także, w jaki sposób zaproszeni goście "zaczęli brać sprawy w swoje ręce", kiedy byli jeszcze uczniami.

W trakcie dyskusji, młodzież poruszyła tematy trudne, lecz dla nich ważne. Dyskutujący szczególnie skupili się nad aktywizacją młodych osób przez szkołę i władze. Wspólnie doszli do wniosku, że tylko współpraca tych trzech obszarów może przynieść zamierzone efekty, tj. większą aktywność społeczną młodzieży.

Dziękujemy wszystkim obecnym za zaangażowanie i aktywny udział w dyskusji. Mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnym spotkaniu dyskusyjnym - już 14 listopada. Tym razem porozmawiamy o alternatywnych sposobach nauki języków obcych. Zapraszamy!

Wspólnie z młodzieżą dyskutowali:

  • Agata Wojda - Radna Rady Miasta Kielce, rzecznik Wojewody Świętokrzyskiego,
  • Mariusz Goraj - Radny Rady Miasta Kielce,
  • Marek Materek - Dyrektor Biura Poselskiego Poseł do Parlamentu Europejskiego Róży Thun w Kielcach,
  • dr Rafał Miernik - politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach,
  • Szczepan Bogucki - Prezes Fundacji Europomost, Dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Kielcach.

 

Finansowanie